İsrail’in Kuruluşu

//İsrail’in Kuruluşu

İsrail’in Kuruluşu

 


 

1948 Mayıs ayına gelindiğinde, İngiltere başına dert olan bu meseleyi sonlandırmak için Filistin’deki bütün kuvvetlerini çekeceğini duyurdu.

Çekilme işinin tamamlanmasından bir gün önce de David Ben Gurion (İsrail Devleti’nin kurucusu ve ilk başbakanı.) başkanlığında, 14 Mayıs 1948’de, Tel-Aviv’de toplanan Yahudi Milli Konseyi, İsrail Devleti’nin kurulduğunu açıkladı. Dakikalar içinde ilk tanıyan ülkeler Amerika ve Sovyetler Birliği oldu.

 


 

Filistinliler, bir gecede yurtsuz kaldı. İsrail Devleti’nin bağımsızlığını ilan etmesi ve hemen ertesinde evlerini terk etmeye zorlandıkları günü, 15 Mayıs’ı “El Nakba” diye anarlar. Yani “Felaket Günü”.

 


 

1949 yılının ortalarına kadar 900 bine yakın Filistinli, savaş, terör, panik, bazı toprak sahiplerinin topraklarını Yahudilere satması gibi sebeplerden dolayı, bölgeyi terk ettiler.

O zamandan itibaren mülteci sorunu hep gündemde kaldı. Filistinliler o zamanlar farkında olmasa da artık sonsuza dek evlerinden kaçmışlardı. Bu kaçış Batı Şeria’daki mülteci kamplarında son buldu.

İsrail kendisini yok etmeye çalışan Arap Devletleri’ni bahane ettiğinden beri Filistinli mültecilerin geri dönmesine karşı çıkıyor, hatta onlara yer kalmadığını savunuyor.

 

 

“EL NAKBA”

 


 

İsrail bağımsızlığını ilan edip; İngilizler Filistin’den geri çekildikten sonra Mısır, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve Lübnan, İsrail’e savaş ilan etti. Mısır, Irak, Lübnan, Ürdün ve Suriye, İsrail’i işgal etti.

 


 

İsrail Devleti kurulduktan sonra, 1948-1949’ da, 1956’ da (Süveyş Bunalımı), 1967’ de (6 Gün Savaşları) ve 1973’ de (Yom Kippur Savaşı) Araplarla Yahudiler tekrar tekrar savaştı. Bu savaşlarla, Ortadoğu darmadağın oldu.

Üstün silahlara sahip, iyi eğitim almış, disiplinli bir ordusu olan İsrail, bu savaşlardan galip çıktı.

 


 

Nisan 1949’da İsrail ve Arap Devletleri ateşkes ilan etti. Bu ateşkesin ardından İsrail, Birleşmiş Milletler’in daha önceden paylaştırmış olduğu topraklardan daha fazlasını almış oldu.

 


 

Ortalığı kan gölüne çeviren Deir Yassin katliamı, King David Oteli’nin bombalanması ve yine pek çok bombalama eylemlerinde bulunan Irgun çetesinin lideri Menahem Begin, 20 Haziran 1977’de başbakan oldu, görevini yedi yıl sürdürdü.

Begin, 1978’de Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat’la beraber “Nobel Barış Ödülü” aldı.

 


 

Terör çetesi Stern’in en önemli liderlerinden biri de daha sonra İsrail Başbakanı olacak olan İzak Şamir’di.

Diğer en önemli terör çetesi Haganah’ın üyesi olan ünlü teröristler şunlardı; David Ben – Gurion, İzak Rabin, Ariel Şaron. (Üçü de başbakanlık yaptılar.)

 


 

1973 yılından bu yana ABD, hiçbir devlete yapmadığı ekonomik yardımları İsrail’e yaptı. 1976’dan itibaren en fazla ekonomik ve askerî yardım alan ülke yine İsrail.

İsrail, her yıl 3 milyar dolar yardım alıyor ve her İsrailli için bu yıllık 500 dolar anlamına geliyor.

2018 Aralık ayında ABD Başkanı Donald Trump, İsrail’e yapılan yıllık yardımın 4,5 milyar olduğunu ve Başkan Obama döneminde imzalanan; İsrail’e 38 milyar dolarlık askeri destek içeren anlaşmayı överek, devam ettireceğini açıklamıştı.

 


 

Günümüzde İsrail, Ortadoğu’nun en güçlü ordusuna sahip. Bölgedeki en üstün Kara Kuvvetlerine ve nükleer silahlara sahip tek ülke. Ayrıca iki yüze yakın deklare edilmemiş nükleer savaş başlığı olduğu biliniyor.

 


 

Türkiye, İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olmuştu. (28 Mart 1949)

 


 

Ünlü Filistinli şair İbrahim Tukan, 1935 yılında Filistinli Liderlere hitaben kinayeli bir şiir yazmıştı;

Yoktur şüphemiz vatanseverliğinizden yana,

Davanın yükünü taşırsınız omuzlarınızda,

Dönün de bakın daralan topraklarımıza,

Kalkın o koltuklardan vaktimiz varken hâlâ…

2020-08-25T20:20:07+03:0015 Kasım 2018|Ülkeler|İsrail’in Kuruluşu için yorumlar kapalı